menu

Pożegnanie proboszcza parafii w Gromie

2017-05-05 10:45:41 (ost. akt: 2017-05-05 12:56:47)

Księdza prałata Adama Czarcińskiego

W święto Matki Boskiej Królowej Polski – patronki parafii w Gromie uroczyście pożegnaliśmy jej proboszcza, księdza prałata Adama Czarcińskiego, który ze względu na stan zdrowia przeszedł na wcześniejszą emeryturę.
Ksiądz Adam przed trzydziestu cztery laty przybył z ziemi mazowieckiej do Pasymia jako wikary. W tym czasie rozpoczęto budowę kościoła w Gromie, w której czynnie uczestniczył. Po ukończeniu budowy utworzono nową parafię, a Księdza Czarcińskiego powołano na proboszcza. Funkcję tę pełnił przez 30 lat. Oprócz tego był gminnym kapelanem strażaków i kapelanem sióstr kapucynek w Szczytnie. Często też spotykaliśmy Księdza w Pasymiu wspomagającego naszych kapłanów. Jednak stan zdrowia nie pozwolił mu dalej pracować i zamieszkał w Olsztynie w Konwikcie Kapłanów.
3 maja Ksiądz Prałat odprawił w Gromie pożegnalną mszę. Towarzyszyli mu wszyscy księża z dekanatu, ks. Dyrektor Konwiktu Kapłanów Adam Łukowski, ks. Dyrektor Wydawnictwa Diecezjalnego Maciej Bartnikowski, który pięknym kazaniem pożegnał Proboszcza. Na mszę licznie przybyli przedstawiciele władz i instytucji gminnych i powiatowych, w tym przedstawiciele Związku Pszczelarzy ze sztandarem, strażacy w galowych mundurach ze sztandarem podkreślali podniosły charakter uroczystości.
Msza odbyła się przy kościele, gdyż świątynia nie pomieściłaby licznie przybyłych parafian i przyjaciół Księdza Adama z terenu Gminy i Szczytna.
Poza licznymi oficjalnymi podziękowaniami, żegnano Księdza osobiście długo i serdecznie.
Księdzu Prałatowi życzymy długich lat życia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu pod opieką Dobrego Pasterza. Prosimy o zachowanie w pamięci tylko miłych wspomnień z pracy duszpasterskiej.

Za pięknie przygotowaną uroczystość serdecznie dziękujemy Parafianom parafii Grom i księdzu administratorowi Krzysztofowi Pliszce. Wasze zaangażowanie podkreśliło wdzięczność za lata pracy i na pewno długo pozostanie w pamięci Księdza Adama.

Przewodnicząca Rady Miejskiej -Brygida Starczak
Burmistrz Miasta Pasym – Cezary Łachmański