menu

TURYSTYKA

https://m.powiatszczycienski.pl/2015/06/orig/lot-678.jpg
Ziemia pasymska - Pasym i jego okolice położone są w północno-wschodniej części Polski, na Mazurach, w woj. Warmińsko-Mazurskim (30 km od Olsztyna).
Gmina Pasym zajmuje powierzchnię 14 931 ha, w tym lasy stanowią 4 692 ha, a jeziora 1 653 ha. Teren ten zamieszkuje 5 200 osób.
Rejon Pasymia może stać się miejscem powszechnej rekreacji i wypoczynku. Atrakcyjnie położone miejscowości posiadają status miejscowości letniskowych. Są to: Łysa Góra, Michałki, Miłuki, Leleszki, Krzywonoga, Grom, Pasym, Tylkowo.
Walory krajobrazowe Pasymia: jeziora, lasy oraz zdrowe powietrze, przyciągają turystów z kraju i zagranicy.

Głównym walorem turystyczno-rekreacyjnym są jeziora, a wśród nich:
- Sasek Wielki o pow. 869,3 ha
- Kalwa o pow. 562 ha
- Kośno o pow. 551,9 ha
- Leleskie o pow. 423,5 ha
- Serwent o pow. 244,3 ha
- Gromskie o pow. 240 ha
- Dłużek o pow. 29 ha
- Kalwa Mała o pow. 10,8 ha
oraz liczne mniejsze jeziora: Krominek, Elganowiec, Okrągłe, Ząbrowa, Jegły.
Są to jeziora bogate w różne gatunki ryb: leszcze, szczupaki, okonie, płoć i inne.
Atrakcyjność rejonu podnoszą stare potężne lasy sosnowe, których ozdobą jest liczna dzika zwierzyna. W lasach można spotkać łosie, sarny, jelenie, dziki, jenoty, lisy, wiewiórki, borsuki.
Przez Pojezierze Mazurskie prowadzi ciąg ptasich wędrówek. Również w okolicach Pasymia występują: perkoz dwuczuby, łabędź, czapla siwa, bocian czarny i biały, dzikie gęsi, kormorany, żurawie, liczne mewy, rybitwy a nawet bażanty. Można też spotkać orła bielika, sokoła, puchacze i sowy. Wszystko to zachęca do leśnych wędrówek i wypraw rowerowych oraz stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów letnich i zimowych.
Pasym i okolica ma dobre połączenie komunikacyjne - drogę krajową i linię kolejową z większymi miastami: Szczytno (17 km), Olsztyn (30 km), Mrągowo (65 km), Nidzica (43 km), Warszawa (200 km).
Spokój i piękna okolica oczarowały niejednego przybysza, który pokochał tę okolicę, zaprzyjaznił się z mieszkańcami i zatrzymał się na dłużej.

Zapraszamy!

źródło: www.kalwa.webpark.pl

https://m.powiatszczycienski.pl/2015/11/orig/mapa-2606.jpg