Wójt Gminy Purda Piotr Płoski
11-030 Purda 19, tel. +48 89 512 22 23, faks +48 89 512 22 80
www.purda.pl e-mail: ug@purda.pl
Purda, dnia 26 kwietnia 2016 r.
PR.4041.12.2016.3
Szanowni Państwo,
Dnia 03 lipca 2016 roku w Bałdach odbędzie się kolejna edycja Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy. To jedno z większych i ciekawszych, cyklicznych wydarzeń na terenie gminy Purda i powiatu olsztyńskiego. Impreza nawiązuje do tradycji odpustowych na Warmii i odbywa się w historycznym miejscu, gdzie zrekonstruowano fragment dawnego traktu z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego, obok symbolicznych Wrót Warmii. W poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami biskupów, głazy pamiątkowe i plansze z mapami historycznymi Warmii oraz jej krótką historią. Według dawnych przekazów historycznych to w tym miejscu witano nowo mianowanych biskupów, którzy przejeżdżali tędy w drodze do Lidzbarka Warmińskiego, aby objąć biskupstwo. W Bałdach składano biskupom pierwszy hołd i witano ich uroczyście w imieniu kapituły.
Uroczystości IX Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy rozpoczną się tradycyjnie mszą świętą w kościele św. Jakuba w Butrynach, następnie zaproszeni goście bryczkami skierują się w stronę Wrót Warmii. Punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim oraz inscenizacja uroczystego wjazdu biskupów na Warmię. W inscenizacji wezmą udział aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Podczas tegorocznych obchodów nie zabraknie stoisk edukacyjnych, pokazów muzealnych, prezentacji starych zawodów i występów zespołów folklorystycznych. Obok licznych atrakcji na scenie, odbywają się prezentacje regionalnej sztuki ludowej, tradycyjnego rzemiosła i lokalnej kuchni.
W związku z IX edycją Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy poszukujemy osób, firm, które chciałyby ufundować wybranemu biskupowi pamiątkowy głaz, którego uroczyste odsłonięcie nastąpi po Mszy w kościele św. Jakuba w Butrynach. Głazy są specjalnie wyselekcjonowane na potrzeby tego wydarzenia, a ich koszt uzależniony jest od wielkości. Każdy darczyńca dokona uroczystego przecięcia wstęgi oraz będzie miał możliwość publicznego wystąpienia, a jego dane zostaną uwiecznione na kamieniu.
Kilkusetletnie dzieje Warmii wraz z bardzo znaczącym epizodem powojennym sprawiły, że jest to region, który cechują wysokie walory przyrodnicze i bogactwo dziedzictwa kulturowego. Celem Kiermasu jest promowanie Warmii – jej tradycji, zwyczajów i walorów turystycznych. Potencjał regionu wybitnie sprzyja kreowaniu turystyki kulturowej. Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy ma już swoją renomę i stałe grono uczestników. Co roku w wydarzeniu bierze udział kilkaset osób z całego województwa. Jest to wydarzenie, które szerokim echem omawiane jest w telewizji, radio i na forach internetowych. Dane fundatora głazu będą umieszczane na wszystkich materiałach i plakatach zapowiadających wydarzenie oraz w trakcie jego trwania.
Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dawno już przestała być wyrazem dobrej woli pasjonatów, którzy próbują „ocalić od zapomnienia” bliskie swojemu sercu pamiątki. Mamy nadzieję, że nasza prośba spotka się ze zrozumieniem z Państwa strony, a okazana pomoc umożliwi nam upamiętnienie kolejnego biskupa i będzie wspaniałym wkładem w promocję warmińskiej kultury.
Z poważaniem
Osoba do kontaktu:
Agnieszka Budziszewska
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
tel. 89 512 46 63, kom. 784 675 165