menu

Dni rodziny w Gromie ,,Rodzina – Dom - Ojczyzna"

2018-06-06 12:44:56 (ost. akt: 2018-06-06 13:06:51)

Hasło tegorocznych XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny ,,Rodzina – Dom - Ojczyzna" wpisuje się wymownie w jubileusz 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pod tym hasłem w dniu 2 czerwca na boisku wiejskim w Gromie odbyły się uroczyste obchody Gminnych Dni Rodziny.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pasymiu pod Patronatem Burmistrza Miasta Pasym Cezarego Łachmańskiego.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową, którą koncelebrowali ks. Krzysztof Pliszka, ks. Piotr Jagiełko, ks. Michał Świątecki oraz ks. Józef Grażul. We mszy uczestniczył również pastor parafii ewangelicko- augsburskiej w Pasymiu ks. Witold Twardzik.

Po mszy nastąpiło uroczyste otwarcie Dni Rodziny przez Burmistrza Cezarego Łachmańskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Brygidę Starczak oraz Komendanta OSP Pasym Romualda Małkiewicza. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in. Pełnomocnik Wojewody d/s Rodziny Edyta Markowicz, Starosta Jarosław Matłach, Wicestarosta Marcin Nowociński, Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie Starszy Brygadier Krzysztof Kosiewski.

Jednym z ważniejszych momentów w uroczystości było przekazanie wozu strażackiego dla OSP Grom. Jednostra ta była do tej pory najsłabiej wyposażona, dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy zapadła decyzja o niezwłocznym zakupie sprawnego samochodu.
OSP Grom do tej pory miało na stanie liczącego ponad 30 lat Stara. Auto wymagało ciągłych napraw, które od dawna nie przynosiły oczekiwanych i długotrwałych rezultatów. Koszt zakupu używanego wozu marki Renault to 100 tys. złotych. Całość kosztów została pokryta z budżetu gminy Pasym.

Na każdego czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci ze wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy Pasym przedstawiły programy artystyczne które nawiązywały do tematów patriotycznych i rodzinnych. Strażacy i policjanci przygotowały dla dzieci ciekawe konkurencje o różnym stopniu trudności. Całe rodziny wzięły udział w konkursach przygotwanych przez sołectwa: Narajty Leleszki i Dybowo. Jedną z atrakcji był również tor przeszkód przygotowany przez Stowarzyszenie Morsy Reset ze Szczytna. Najmłodni uczestnicy imprezy otrzymali nagody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Ponadto dzieci miały możliwość skorzystania z szeregu bezpłatnych atrakcji: malowanie twarzy, warsztaty malarskie, jazda na koniach, dmuchany plac zabaw, stoisko z watą cukrową, stoisko z balonowymi warsztatami, wystawa zabytkowych motocykli motocykli z klubu Galindia wraz z przejażdżkami dla najmłodszych , wystawa motocykli z Klubu Jurand ze Szczytna.

W trakcie imprezy odbywał się kiermasz ciast i prac wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapi Zajęciowej ze Szczytna. Zebrana kwota ponad 3600 zł została przeznaczona na wsparcie dwojga niepełnosprawnych mieszkańców wsi Grom.

Dni Rodziny w takiej formie odbyły się na terenie Gminy Pasym pierwszy raz, ale już dziś wiemy, że nie ostatni. Liczba uczestników przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego przedsięwzięcia.