menu

Co dalej z jeziorem Kalwa Duża?

2016-06-28 12:03:50 (ost. akt: 2016-06-29 07:45:32)

Co dalej z Jeziorem Kalwa Duża?

 

W dniu 22 czerwca o godzinie 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pasymiu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Burmistrza Miasta Pasym Cezarego Łachmańskiego, Wicestarostę Powiatu Szczycieńskiego Marcina Nowocińskiego oraz Pana Pawła Wojtyszka nowego właściciela Kompanii Mazurskiej Sp. z o.o. z osobami, którym nie jest obojętny los jezior znajdujących się na terenie gminy Pasym. W spotkaniu poza licznie przybyłymi wędkarzami wziął także udział dr Tomasz Czarkowski – ichtiolog, który reprezentował jednostkę naukową współpracującą z Kompanią Mazurską.

 

Po zmianie władz w spółce, która dzierżawi jeziora na terenie gminy Pasym wśród mieszkańców gminy i licznie wypoczywających tu turystów pojawiły się pytania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej na terenie naszych jezior. Konieczne zatem było zorganizowanie spotkania w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

 

Po przywitaniu przybyłych na spotkanie osób Burmistrz Miasta Pasym poprosił Pana Pawła Wojtyszka o przedstawienie pomysłów na dalszy rozwój jezior, ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Kalwa Duża. Przy merytorycznym, naukowym wsparciu ichtiologa, opowiedział on o działaniach, które zamierza przeprowadzić, aby w kolejnych latach (na przestrzeni maksymalnie 5 lat) zarybienie jezior wzrosło. Jeziora w 2016 roku będą zarybiane, bez dużych odłowów. Jezioro Kalwa Duża docelowo ma być przeznaczone wyłącznie dla wędkarzy indywidualnych.

Stąd narodził się pomysł, aby utworzyć Stowarzyszenie Wędkarzy, zrzeszające zarówno Kompanię Mazurską, jak i lokalnych wędkarzy. Stowarzyszenie to miało by bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jeziora, na jego zarybianie, odłów ryb.

 

Organizatorzy umożliwili uczestnikom spotkania zadawanie pytań. Główne problemy zgłoszone przez wędkarzy to:

- wysoka cena zezwoleń na połów ryb,

- duża ilość pomostów, wybudowanych na terenie jeziora Kalwa bez zezwolenia,

- mała ilość „wymiarowych” ryb w jeziorach.

W trakcie dyskusji Burmistrz Cezary Łachmański przedstawił sprawę dotyczącą „zniesiania strefy ciszy” na głównej arterii jeziora Kalwa. W związku z licznymi głosami mieszkańców gminy Pasym, w ostatnim czasie na stronie www.pasym.pl pojawiła się sonda, w której każdy mógł się wypowiedzieć na ten temat. Po analizie oddanych głosów okazało się, że 80% ankietowanych było za zniesieniem strefy ciszy, licząc na rozwój naszego miasta.

Aby wyjść naprzeciw problemowi zostały przygotowane pewne propozycje, dotyczące wprowadzenia czasu obowiązywania możliwości pływania silnikami spalinowymi po jeziorze (sezonowo, w wyznaczonych godzinach), a także dopuszczalnej mocy tych silników.

Burmistrz zapewnił uczestników spotkania, że wniesione przez nich uwagi zostaną przemyślane, a o dalszych krokach podejmowanych w tej sprawie mieszkańcy gminy Pasym będą na bieżąco informowani.